Otevírám obálku s vyúčtování záloh za energii. Bezva, opět nedoplatek. Už třetí rok za sebou mám větší spotřebu elektrické energie v meziročním srovnání. Opět dochází k navýšení záloh. Jako bonus ještě oznamují, že zdražují. Nejsem žádný kolenovrt, ale tohle mě naštvalo. Loni jsem pořídil do celého bytu LED žárovky, kde se běžně vyčísluje úspora energie na osvětlení až 90% a těšil se na přeplatek. Pravda, také se nám narodil syn, ale to má zase asi spíše dopad na vyšší spotřebu teplé vody, nebo ne? Mám rád věci pod kontrolou, rád si kladu podobné otázky. Tady jsem kontrolu ale evidentně ztratil.

Snižování spotřeb energií, úspory, zelená energie, obnovitelné zdroje, fosilní paliva. Podobná témata se na nás sypou ze všech stran. Pro obyčeného smrtelníka je těžké se v nich zorientovat a ještě těžší přenést do běžného života. Prodávají se různé smart metry, chytré zásuvky a analyzátory. Co ale dává smysl mít doma a proč? Změřte si kolik "žere" lednička, změřte si kolik prosvítíte apod. Všechny tyto údaje nám budou k ničemu pokud neznáme celkovou spotřebu domácnosti a jejich podíl na ní. Také je nutné mít hodnoty aktuální. Tedy hodnoty v řádech dnů, týdnů či měsíců. Nestačí hodnota jednu za rok. 

Jsem dost líný na to abych chodil pravidelně odepisovat hodnoty z fakturačního měřidla. Nemám rád cizí cloudy a zákaznické portály. 

V tomto seriálu bych se rád věnoval problematice měření spotřeby elektřiny v domácnosti a nalezení způsobu, který nestojí desetitisíce, umožňuje si data zpracovat a uchovávat vlastní cestou u sebe a hlavně nesmí představovat radikální zásah do stávající elektroinstalace, tahání kabelů či sekání omítek. Musí tedy umožnit bezdrátový přenos. 

Powered by CComment