Na počátku bylo slovo.. chtělo by se mi říci. Náš počátek ovšem jedním slovem stejně jako stvoření světa neodbydeme. Musíme totiž vybrat správný elektroměr. A to také není jednoduchá záležitost. Nebo je?
Proč si mám pořizovat nový elektroměr, když už doma jeden mám?
Těch důvodů je několik:
Tak například proto, že fakturační elektroměr zpravidla není vaše vlastnictví a jakékoliv úpravy či zásahy do něj si chrání distributor. Však běžte se podívat na ten svůj - je to samá plomba. Museli byste vše vykomunikovat. Někteří moderní a progresivní (těch je minimum, dálkové odečty již na úrovni maloodběru NN má stále málokterý distributor) by vám nabídli svůj odečtový portál, nebo nějaký "cloud", nějakou svojí chytrou appku. To přece nechceme, že? Všechno ostatní je pro ně totiž komplikace. Elektroměr vnímají jako své výsostné zařízení do kterého nás nechtějí pustit. Pravděpodobně mají obavy o neoprávěný zásah do konfigurace a nastavení elektroměru. Nakonec to většinou dopadne tak, že vám umožní se napojit alespoň na impulsní výstup S0. To nám moc nepomůže a dnes vysvětlím proč. Tento výstup navíc elektroměr vůbec nemusí mít mimo plombu k dispozici a jeho zřízení často stojí vysoký poplatek. Tak například ca. 5.750,- s DPH ( PREměření, a. s.).
Dalším důvodem je fakt, že fakturační elektroměr vašeho odběrného místa může být fyzicky umístěn dost daleko a dokonce většinou úplně mimo váš dům či byt. Takže dostat data na tu vzdálenost je o problém navíc.
Třeba jednou dostanou rozum, chystá se na ně snad i nějaká evropská legislativa.
Co je to ten impulsní výstup S0?
Impulsní výstup je ten nejzákladnější a pravděpodobně nejstarší způsob elektronického odečtu měřiče. Dnes jsou jím v základu vybaveny prakticky všechny měřiče na trhu. A to je taky jeho jediná výhoda. Jedná se v podstatě o výstup typu kontakt (chcete-li také se dá říci relé - cvakátko - ON/OFF - 1 nebo 0 - digitální výstup). Je to jako kdybyste pořád mačkali na zvonek. Akorát, že to nezvoní :)
Pokud chceme odečítat spotřebu musí naše zařízení umět tyto pulsy počítat. Podle toho jestli je aktuální spotřeba vysoká a nebo nízká, cvaká elektroměr s těmito impulsy rychleji resp. pomaleji. Dále nás zajímá tzv. váha impulsu. To je konstanta vyjadřující kolik impulsů elektroměr vyšle v čase na 1 jednotku spotřeby elektrické energie. Např. 100 Imp / 1kWh (100x elektroměr cvakne než se na jeho displayi nebo číselníku zvýší hodnota o 1kWh). Tato konstanta může být pro každý model/výrobce elektroměru jiná. Pro správné odečtení tedy musíme znát aktuální stav (hodnotu) na elektroměru při zřízení automatického odečtu a tento stav navýšíme každých x napočítaných pulsů o jednotku energie, která je pro daný měřič základní (Wh, kWh, apod.). Váhu impulsu i jednotku najdeme vytištěnou většinou přímo na čelním štítku elektroměru nebo v jeho katalogovém listu. Trochu složitější je to pokud je elektroměr tzv. dvou nebo více tarifní. Pak má pravděpodobně více impulsních výstupů, nebo máte měřičů více např. pro každý tarif jeden.
Stejně je to jedno. Tohle prostě používat nebudeme. Tahle trojčlenka totiž dříve nebo později přestane vycházet. V praxi se totiž při drobných výpadcích napětí v síti či při výpadku odečtového zařízení ztrácí pulsy. Někdy se to stane i na delší dobu a nakonec dojde k odchylce odečítané a skutečné hodnoty. Musíme tedy měření často a opakovaně kalibrovat a máme potom v datech chyby. Znám mnoho komerčních objektů, kde tento odečet umřel spolu s první odchylkou. Nikdo se už nikdy neobtěžoval měření znovu nechat kalibrovat. Ve výsledku tak uživatel objektu začal opět raději měřiče obcházet a ručně zapisovat jejich stavy.
Tak jak tedy?
No přece digitální odečet spotřeby! Naštěstí doba postoupila a máme zde široké možnosti vzdáleného odečtu měřičů přes digitální interface. O co jde? Nikde necvaká žádný impulsní výstup, který bysme museli počítat. Informace o aktuální spotřebě nám přijde zakódovaná v digitálním signálu (pomocí jedniček a nul) přímo do odečtového zařízení. Je to něco jako kdybyste starý gramofon nahradili MP3kou. Tedy tohle je pitomé přirovnání, protože gramofon je určitě lepší než MP3! Ten pocit otřít si opatrně desku antistatickým hadříkem, otevřít víko a jemně ji položit na točnu...OK, to je asi téma na jiný blog.
PŘÍŠTĚ: Způsoby digitálního odečtu elektroměrů.
Powered by CComment